Párování elektronek
Párování elektronek je velice důležité pro použití v různých aplikacích. Je například velmi důležité v koncovém stupni zesilovače nebo invertoru.
Díky našemu měřícímu zařízení elektronek RoeTest jsme schopni detailně změřit elektronku a vykreslit její dynamickou charakteristiku v křivkách.
Lampy mají z výroby různé odchylky a tak každá elektronka má rozdílné parametry, tedy zesílení a strmost. Zde je porovnání 4 běžných elektronek ECC83S a jak je vidět v protokolu měření a následně v křivkách, přestože jsou zcela nové, mají různé zesílení.
Měřením všech elektronek si vytvoříme databázi a následně porovnáním vytvoříme libovolný počet párovaných elektronek (dvojice, čtveřice…) se shodnými parametry. Díky tomu máte 100% jistotu, že námi dodané elektronky jsou perfektní, jejich parametry jsou opravdu shodné a máte tak předpoklad k dosažení maximálně kvalitního zvuku!
Zde je srovnání čtyř párovaných elektronek EL84:
Rovněž můžeme v používaném zařízení zkontrolovat stav elektronek a jejich spárování, zde je například měřící protokol a grafické zobrazení sady lamp 6L6 po asi sedmi letech používání.
Jak je patrno z protokolů měření a graf.srovnání, elektronky jsou ještě funkční, zařízení „hraje“, ale kvalita zvuku je již špatná. Protože elektronky „odchází“ postupně a né skokově, majitel zařízení si ani neuvědomuje že zesilovač hraje jinak, než před rokem, dvěma….
Kdy přelampovat?
To je individuální, například majitelé velmi často používaných kytarových hlav nebo komb mění elektronky preventivně jednou za rok, každodenní hraní na zkušebně a časté převážení na „kšefty“ a tedy otřesy, změny teplot, případně rychlé spuštění zesilovače bez dostatečného zahřátí lamp zkracuje jejich životnost.
Naproti tomu HiFi zesilovač, který si zahraje občas při poslechu gramodesky vykazuje i po několika letech velmi dobré parametry!
Proto nabízíme v rámci našeho servisu „Testování“ – tedy kontrola elektronek a nastavení pracovního bodu (Bias) elektronek.
Samozřejmě Vám můžeme nabídnout pouze měření elektronek s protokolem měření za cenu 50,- Kč/ks, aby jste měli jistotu, že jsou elektronky ještě v „kondici“ případně že již nastal čas k přelampování.
Proč párované elektronky?
Pro zjednodušení si zesilovač rozdělíme na bloky.
- Předzesilovač
- Invertor
- Koncový stupeň
- Výstupní transformátor
Ve většině elektronkových zesilovačů (zejména u vyšších výkonů) se požívá invertor, slouží k rozdělení střídavého hudebního signálu na kladné a záporné části. Ten následně putuje do koncového výkonového stupně (zesilovače). Pro dosažení většího výkonu se použije jedna (nebo více lamp) pro zesílení kladné složky a rovněž jedna (nebo více lamp dle požadovaného výkonu) pro zesílení záporné části. Tyto zesílené signály jsou na závěr sloučeny ve výstupním transformátoru, který plní hlavně funkci impedančního přizpůsobení pro reproduktor.
Příklad – EL34 má maximální zesílení 25W, abychom se pohybovali v oblasti minimálního zkreslení, budeme schopni získat cca 20W. Použitím invertoru slouží jedna EL34 pro kladné části signálu a druhá pro záporné, následným sloučením signálu ve výstupním transformátoru dosáhneme cca 40W.
Aby nedocházelo k rozdílnému zesílení a tedy zkreslení, potřebujeme, aby složka jak kladná, tak záporná měly stejné parametry. To platí jak pro rozdělení signálu, tak i pro jeho následné zesílení.
Proto výrobce stanoví, zda mají být použity párované elektronky.
Kontakt na servis:
E-mail: servis@sirius-audio.com
Telefon: 603 566 782
Máte v krabici starší elektronky? Pošlete nám je a my vám je za 50 Kč /ks přeměříme. Více info > tady <.